video marketing

Video marketing – czy warto z niego korzystać?

23 kwietnia 2005 r. Jawed Karim, współtwórca serwisu internetowego do hostingu filmów, przesłał pierwsze wideo. Nie zdawał sobie sprawy, że w tym momencie kształtuje historię światowych mediów, dzieląc się filmem w niszowej wówczas usłudze. Rok później YouTube został przejęty przez Google za 1,65 miliarda dolarów.

Kolejnym elementem rewolucji, prowadzącej video do podboju cyfrowego świata, były sieci społecznościowe. Facebook i Twitter stały się miejscami, w których miliardy ludzi zaczęły dzielić się, komentować i przechowywać filmy, skutkiem czego w chwili obecnej 80% użytkowników Internetu opowiada się za oglądaniem wideo, przedkładając je nad czytanie tekstów.

Czy warto wykorzystywać filmy do promowania swojej firmy? Czy opłaca się tą drogą zapoznawać potencjalnych klientów z nowymi produktami i usługami?

Odpowiedź jest prosta: oczywiście, że warto, a nawet trzeba! Nie tylko dlatego, że wszyscy to robią, ale także z bardzo prostego i wyraźnie widocznego powodu: wideo jest jednym z najbardziej wszechstronnych i dochodowych narzędzi marketingu w Internecie. 

Dzięki video rośnie konwersja i sprzedaż

Zacznijmy od najważniejszego: dodanie filmu o produkcie na stronie docelowej może zwiększyć liczbę konwersji nawet o 80% oraz prowadzić bezpośrednio do sprzedaży. Badania ujawniają, że ponad 70% osób, które oglądały filmy instruktażowe na temat produktu, zdecydowało się na jego zakup!

Właściwie nie powinno być zaskoczeniem, że skuteczność filmu jest tak wielka. W końcu wzrok jest najbardziej dominującym zmysłem, gdyż większość informacji przekazywanych do naszego mózgu ma charakter wizualny. Jeśli więc fotografie znacznie zwiększają zaangażowanie oglądających, o czym wie każdy właściciel sklepu internetowego, wyobraź sobie, co ruchome obrazy mogą zrobić dla Twojej firmy.

Video zapewnia pewny zwrot inwestycji

Ostatnie badania wykazały, że współczynnik ROI, czyli zwrot inwestycji włożonych w kampanię marketingową prowadzoną na YouTube, jest wyższy, niż w przypadku tradycyjnej reklamy telewizyjnej. Ponadto w 2019 roku 83% firm stwierdziło, że użycie video zapewniło stabilną amortyzację poniesionych nakładów na promocję.

Mimo, że produkcja filmu nie jest jeszcze najłatwiejszym ani najtańszym zadaniem, przynosi duże korzyści. Poza tym narzędzia do edycji wideo online są stale ulepszane i stają się coraz bardziej dostępne. Nawet Twój smartfon może rejestrować całkiem przyzwoite filmy.

Kolejną zachęcającą wiadomością jest to, że Twoje filmy nie muszą być idealne, gdyż z punktu widzenia skuteczności znacznie ważniejsza jest ich treść. Najnowsze  badania wykazują, że użytkownicy są zniechęcani wideo, które nie objaśniają wystarczająco produktu lub usługi. Niska jakość i słaba konstrukcja filmu nie mają dla nich tak dużego znaczenia. 

Video buduje zaufanie

Zaufanie klienta do sprzedawcy to podstawa handlu w Internecie, dlatego jego budowanie powinno być dla firmy celem samym w sobie. Cała koncepcja content marketingu opiera się na tworzeniu długoterminowych relacji. Przestań więc jedynie sprzedawać, skłoń przyszłych klientów do odwiedzin w celu poznawania interesujących i pożytecznych informacji! 

Obecny marketing wymaga skupienia się na budowaniu zaufania i zdobywaniu lojalnych odbiorców, którzy rozpowszechniają i popierają Twoje treści.

Niektórzy konsumenci nadal sceptycznie podchodzą do kupowania produktów i usług w Internecie, ponieważ obawiają się oszustów. Skuteczne filmy marketingowe przedstawiają Twoje produkty w formie konwersacyjnej. To stwarza poczucie indywidualnego podejścia i dlatego 57% konsumentów twierdzi, że wideo dały im większą pewność zakupu online.

Google sprzyja filmom

Filmy video wydłużają czas spędzany przez odwiedzających w witrynie. Dłuższa ekspozycja buduje zaufanie i sygnalizuje wyszukiwarkom, że Twoja strona posiada wartościową treść. 

Umieszczając film na stronie, uzyskujesz 53 razy większe szanse na pojawienie się jej na wysokim miejscu w wynikach wyszukiwania. Warunkiem koniecznym jest zoptymalizowanie wideo pod kątem SEO: należy umieścić ciekawe tytuły i opisy, doda link powrotny do Twojej witryny z produktami i usługami. Umożliwi to klientom wykonanie następnego kroku w procesie sprzedaży.

Video dla użytkowników mobilnych

90% konsumentów ogląda filmy w smartfonach. YouTube informuje, że konsumpcja mobilnego video wzrasta o kilkadziesiąt procent każdego roku. Ponieważ ludzie lubią oglądać filmy w ruchu, a liczba użytkowników smartfonów powiększa się, twoja publiczność się rozrasta.

Rozwój mobilnego wideo oznacza, że ​​marki muszą być wrażliwe na osobiste doświadczenia użytkowników smartfonów, dlatego warto dać im na przykład wybór w zakresie treści wideo, które oglądają.

Film promocyjny może wyjaśnić wszystko

Wprowadzasz na rynek nowy produkt lub usługę? Utwórz film promocyjny, aby pokazać, jak one działają. Ogromna część użytkowników twierdzi, że obejrzało wideo wyjaśniające, aby dowiedzieć się więcej o produkcie lub usłudze, co w połowie przypadków zakończyło się transakcją.

Próbujesz wyjaśnić jakiś trudny temat? Stwórz film animowany, który może lepiej zapoznać z koncepcją niż tekst lub wideo live. Poza tym nudne gadające głowy nie wystarczą już, by przebić się przez konkurencję w Internecie. Animacje stają się idealnym połączeniem rozrywki, narzędziem do budowania emocji i przekazywania wiedzy.

Wideo angażuje nawet najbardziej leniwych kupujących

Wideo stanowi doskonałe narzędzie do nauki, ale jest również bardzo łatwe w odbiorze. Dzisiejsze życie toczy się zbyt szybko, aby mieć czas na czytanie długich opisów produktów lub zagłębianie się w meandry usługi. Współczesny klient chce zobaczyć wyrób w akcji. Preferencje video to jedna z najważniejszych sił napędowych wykorzystania filmów w marketingu treści. Może przyciągnąć szerokie grono odbiorców i działa na wielu poziomach. Ulegają mu nawet najbardziej leniwi widzowie. Wideo absorbuje nie tylko wzrok, ale też słuch i dzięki temu Twoja przewaga konkurencyjna zyskuje podwójną moc!

Wideo skłania do udostępniania w serwisach społecznościowych

Sieci społecznościowe zachęcają do umieszczania w nich wideo przy pomocy swoich funkcji i łatwości przesyłania przez użytkowników treści.

Trzeba jednak pamiętać, że widzowie najchętniej dzielą się emocjami, a nie faktami.

76% użytkowników twierdzi, że udostępniłoby video swoim znajomym, gdyby było ono zabawne. Twórz więc filmy z elementami humorystycznymi, a popularność Twojej marki wzrośnie, co z kolei zwiększy ruch na firmowej stronie.

Docieranie do decydentów

Zgodnie z opinią HighIQ, agencji zajmującej się badaniem i poprawą skuteczności stron internetowych, trzy czwarte kadry kierowniczej ogląda filmy związane ze swoją pracą i przynajmniej raz w tygodniu dzieli się nimi z kolegami z branży. Co ciekawe, to samo badanie ujawnia, że ponad połowa, stojąc przed alternatywą obejrzenia wideo lub przeczytania tekstu na ten sam temat, wybiera film.

Zwiększenie skuteczności kampanii e-mailowych i newsletterów

Dodanie do wiadomości e-mail filmu wideo, a co za tym idzie wystąpienie słowa „video” w jej temacie, zwiększa prawdopodobieństwo otwarcia przesyłki o kilkanaście procent. Ponadto taki zabieg znacznie zmniejsza  liczbę odrzuceń.

Możesz zaprezentować odbiorcom newslettera swoje materiały multimedialne w następujący sposób:

  • Jako statyczną grafikę z przyciskiem „play”, przedstawiającą kadr z filmu. Obrazek podlinkujesz do zewnętrznego serwisu z multimedialną treścią, np. YouTube.
  • Jako animację GIF zrobioną z kilku klatek przygotowanego materiału wideo.
  • Dzięki możliwościom, jakie oferuje HTML5 i CSS3, pojawiła się dodatkowa opcja – pełny materiał wideo dostępny z poziomu klienta poczty.

***

Przedstawiliśmy kilka najważniejszych korzyści, jakie daje uwzględnienie w planach promocyjnych firmy video. Na stronach wszystkich czołowych agencji marketingowych i badawczych rzuca się w oczy jednakowy przekaz: najbliższe lata stoją pod znakiem filmów. Czy naprawdę wzrośnie znaczenie rynkowe tego medium? Dane z poprzednich lat wskazują, że jest to możliwe i tendencja do coraz częstszego wykorzystywania wideo w kampaniach reklamowych będzie wzrastała. To ważna wskazówka dla wszystkich tych, którzy zajmują się zawodowo marketingiem produktów i usług.

Jesteś zainteresowany filmem promocyjnym, reklamą dla swojej firmy? Sprawdź nasze portfolio

Leave a Comment