jak zwiekszyc sprzedaz wideo

Jak zwiększyć sprzedaż dzięki wideo?

Produkcje wideo są bogatym, wizualnym medium, przynoszącym realne korzyści w prowadzonym marketingu. Dlatego powinny stać się istotną częścią Twojej strategii handlowej. Aby odpowiedzieć na pytanie, w jaki sposób przy pomocy filmów zwiększyć sprzedaż, zapoznamy Cię z rosnącym znaczeniem komercyjnym video, możliwościami jego stosowania oraz sposobami zwiększania oglądalności.

Znaczenie wideo w działaniach marketingowych

Aby móc jednoznacznie określić, w jaki sposób przy pomocy filmów zwiększyć sprzedaż, przedstawiamy liczby świadczące o niezwykłej popularności tego narzędzia marketingowego w sieci oraz o efektach jego stosowania.

1. Podwyższenie rangi w wynikach wyszukiwania

Wideo może pomóc poprawić pozycję witryny na stronach wyników wyszukiwania (SERP). Ilość czasu spędzonego przez użytkownika w witrynie od chwili dotarcia do niej po wyszukiwaniu w Google wywiera istotny wpływ na jej pozycję na liście SERP. To ważny czynnik rankingu Google, a film stanowi niezwykle skuteczny sposób na zwiększenie tego współczynnika. Według danych analitycznych opublikowanych przez blog HubSpot.com, 80% pracujących w marketingu specjalistów twierdzi, że wideo znacznie zwiększyło czas przebywania gości na prowadzonych przez nich stronach internetowych.

Z publikacji SearchEngine Journal z 2018 roku wynika, że witryny, które efektywnie wykorzystują filmy, zwiększają prawdopodobieństwo znalezienia się na pierwszej stronie wyników wyszukiwania Google aż 53-krotnie. Natomiast według Search Metrics – agencji zajmującej się badaniem skuteczności stron internetowych i kampanii reklamowych – 55% wyników wyszukiwania słów kluczowych zawiera co najmniej jeden wyraz „film” lub „wideo”. Zatem, oprócz wydłużenia czasu spędzonego w witrynie przez gości, posiadanie na niej filmu zwiększa szanse na pojawienie się w SERP-ach i może uczynić stronę łatwiejszą do znalezienia.

2. Zwiększanie ruchu na stronie

Ilość użytkowników oglądających wideo o 41% przewyższa liczbę innych osób poszukujących treści przy pomocy wyszukiwarek internetowych. Zgodnie z informacjami zebranymi przez Aberdeen Group – międzynarodową agencję, która gromadzi i analizuje dane dotyczące zachowań kupujących, ponad 200 firm B2B w 2017 roku zwiększyło 3-krotnie szansę odwiedzin na swoich witrynach dzięki umieszczeniu na nich materiału filmowego.

3. Szybki wzrost przychodów

Według statystyk Aberdeen Group, stosowanie materiałów video w kampaniach marketingowych o 49% przyspiesza generowanie przychodów.

4. Pomoc w podejmowaniu decyzji zakupowych.

Niemal 90% klientów twierdzi, że oglądanie wideo pomaga im w podejmowaniu decyzji o zakupie, a u 64% pojawia się pozytywny stosunek do oferty handlowej. Takie są wyniki ankiety przeprowadzonej w 2018 roku przez Vyzowl, agencji zajmującej się produkcją video na potrzeby marketingu w sieci. Dla porównania dwa lata wcześniej wartości te przedstawiały się odpowiednio: 82% i 55%.

W opublikowanej na blogu HubSpot.com na początku 2019 roku analizie rynku video możemy znaleźć opinię 97% marketingowców twierdzących, że filmy pomogły w znacznym stopniu zwiększyć u potencjalnych klientów zrozumienie oferowanego produktu lub usługi.

Na witrynach wszystkich przytoczonych wyżej agencji marketingowych i badawczych rzuca się w oczy spójny przekaz:

najbliższe lata stoją pod znakiem marketingu wideo.

Dane z poprzedniego okresu wskazują, że tendencja do coraz częstszego wykorzystywania filmów w kampaniach reklamowych i marketingu będzie wzrastała.

Zastanówmy się, co zrobić, by stworzony przez Ciebie film stał się skutecznym – a więc docierającym do jak największej liczby odbiorców – narzędziem sprzedaży.

Co zrobić, by wideo zwiększało sprzedaż?

Nie ma gwarancji odniesienia sukcesu przez każdy wyprodukowany przez Ciebie film. Branża ta jest coraz bardziej konkurencyjna, dlatego musisz w porę upewnić się, że tworzone wideo będzie skuteczne. Oto najważniejsze wskazówki, które pomogą Ci to osiągnąć.

youtube marketing

1. Wybierz optymalną długość czasu zaangażowania

Podczas tworzenia filmu możesz mieć wrażenie, że jego długość jest czynnikiem drugorzędnym, a przekazanie w nim wszystkiego, co masz do powiedzenia, stanowi najwyższy priorytet. Tak jednak nie jest: okresy uwagi widza są krótkie. Musisz podawać tylko najważniejsze informacje, najlepiej 3-4 kluczowe punkty, aby wzbudzić zainteresowanie i zachęcić oglądających do dowiedzenia się więcej o Twojej marce, produkcie lub usłudze. Faktyczne zaangażowanie widza trwa bowiem tylko 1-2 minuty.

2. Opublikuj film na YouTube

YouTube jest drugą najczęściej odwiedzaną witryną na świecie, więc jeśli chcesz zwiększyć sprzedaż, zdecydowanie powinieneś opublikować tam swój film.

Założenie konta na YouTube jest bezpłatne i umożliwia publikowanie na portalu tylu video, ile tylko chcesz. Możesz także użyć YouTube jako miejsca do hostowania filmu, gdy osadzasz go na swojej stronie.

3. Nie zapomnij o optymalizacji

Na YouTube znajduje się mnóstwo wideo, z którymi będziesz musiał rywalizować o oglądalność. Aby zwiększyć szanse na wyróżnienie się, powinieneś zoptymalizować swój film. Proces ten obejmuje:

  • używanie słów kluczowych w tytule i opisie,
  • tagowanie filmu,
  • stworzenie angażującej uwagę miniatury.

Wszystko to może działać na Twoją korzyść w odniesieniu do zwiększenia zaangażowania widzów, a ostatecznie sprzedaży za pośrednictwem stworzonego przez Ciebie filmu.

filmowanie video

4. Udostępnianie

Im więcej osób zobaczy film, tym większa szansa na sukces. Ale co sprawia, że video jest udostępniane? Stwierdzono, że ludzie chętniej dzielą się filmami, które opowiadają historię lub budzą emocje, a najlepiej jedno i drugie. Natomiast wideo nadmiernie wypełnione treściami promocyjnymi, będące reklamami wyraźnie zachęcającymi do zakupu, są raczej niechętnie udostępniane.

5. Twórz filmy spersonalizowane

Filmy bezpośrednio adresowane do konkretnego klienta zyskują na popularności zarówno wśród sprzedawców, jak i konsumentów, osiągając nieraz naprawdę niesamowite wyniki. To informacja ważna w czasie prowadzenia kampanii e-mailowej.

6. Nie zapominaj o sprzęcie mobilnym

Według badań z 2018 roku, 34% osób oglądało filmy głównie na urządzeniach mobilnych, dlatego musisz upewnić się, że Twoje wideo dobrze prezentuje się na ekranach o niskiej rozdzielczości.

7. Dołącz do filmu wezwanie do działania

Jeśli nie powiesz widzom dokładnie, co mają zrobić, prawdopodobnie nigdy nie dojdzie do zakupu. Istnieje kilka różnych sposobów włączenia wezwania do działania w filmie. Możesz to zrobić dołączając aktywny link, który przeniesie widza do następnego kroku, albo stworzyć wideo interakcyjne.

Leave a Comment