banner wpisu jaki typ filmu dobrać do swojego planu marketingowego

Jaki typ filmu dobrać do swojego planu marketingowego?

Przed podjęciem decyzji o rozpoczęciu działań marketingowych w sieci przy pomocy wideo, zastanów się, co w bieżącej sytuacji Twojej marki jest najważniejsze: zapoznanie ogółu z produktem, przedstawienie emocjonalnej historii związanej z Twoją firmą, czy film o Tobie i reszcie zespołu, opowiadający o waszych marzeniach i o tym, co chcecie ludziom ofiarować.

Filmy instruktażowe

Stosowane wszędzie tam, gdzie niezbędna jest informacja o sposobie użytkowania oferowanego produktu.

Jest to jeden z najpopularniejszych typów filmów edukacyjnych. Takie samouczki wyjaśniają krok po kroku jak stosować produkt czy obsługiwać urządzenie. Czasami twórcy z powodzeniem do treści merytorycznych dodają dozę humoru, co zwiększa atrakcyjność przekazu. Ponieważ hasła w postaci zapytań są niezwykle popularne w wyszukiwarkach, tworzenie treści, które się do nich odnoszą oraz ich optymalizacja, to świetne sposoby na podniesienie rangi filmu w wynikach wyszukiwania.

Filmy z mówiącą głową

Budowanie przywództwa w branży, przekazywanie wiedzy na konkretny temat, edukowanie odbiorców i nawiązywanie kontaktów międzyludzkich.

Pytania Egzaminacyjne F-Gazy / szkolenie – (klient – kursyzawodowe.pl)

W tego rodzaju filmach osoba rozmawia z odbiorcami patrząc bezpośrednio w obiektyw kamery, albo nieco w bok. Ponieważ skupiamy się na jednej postaci, mówiące głowy doskonale nadają się do przekazywania wiedzy na dany temat i budowania przywództwa w branży.

Taki typ wideo sprawdza się w tworzeniu kontaktu z widzami, lecz pozbawiony jest bodźców wizualnych. Oznacza to, że ​​nie zawsze cechuje się wystarczającą atrakcyjnością, która zatrzymałaby na dłużej uwagę oglądających. Dlatego spróbuj go ożywić poprzez dodanie interesującego tła lub częste zmiany położenia kamery.

Filmy zapoznające z produktem – filmy produktowe

Wczesny etap drogi nabywcy, edukowanie kupujących o produkcie lub usłudze i wytłumaczenie dlaczego jest im potrzebny. Pozyskiwanie potencjalnych klientów.

To przydatny format do wyjaśniania budowy i zastosowania bardziej złożonych produktów lub usług oraz do zwiększania świadomości marki. Filmy produktowe zazwyczaj ukazują jaki problem potencjalnego klienta produkt rozwiązuje. Nie muszą przy tym przedstawiać rzeczywistego przedmiotu lub usługi – ​​w tym przypadku często stosowana jest animacja.

Wideo produktowe powinno odpowiadać na pytanie: „Co w tym produkcie jest korzystne dla mnie?”.

Filmy demonstracyjne

Film demonstracyjny – kompaktowy wózek 3w1, (klient – ESPIRO)

Pomoc kupującemu w podjęciu decyzji o zakupie, generowanie potencjalnych klientów i doprowadzenie do końca ścieżki zakupowej.

Podobnie jak wideo zapoznające, filmy demonstracyjne wyjaśniają, jak działa produkt lub usługa. Ponieważ jednak pojawiają się później na ścieżce sprzedaży, muszą być bardziej szczegółowe w odniesieniu do konkretnych funkcji i zastosowań.

Filmy demonstracyjne produktów przedstawiają widzom ich wartość. W branży detalicznej może to obejmować nawet pokazanie opakowania i jego zawartości w celu ujawnienia potencjalnym klientom, czego mogą się spodziewać po dokonaniu zakupu.

Filmy wizerunkowe

Dotarcie do nowych odbiorców, budowanie świadomości i powinowactwa z marką.

Comarch ERP XT w biurze architektonicznym JW+A (klient – Comarch)

Filmy wizerunkowe mówią widzom o tym, co reprezentujesz, są okazją do kreatywnego przedstawienia zespołu firmy i idei, którą reprezentuje. Wskazane jest zawarcie w przekazie elementów emocjonalnych, np. dawki humoru lub nostalgii.

Studium przypadku (znane jako historie klientów lub filmy z opiniami)

Etap, gdy kupujący zastanawiają się, czy produkt rozwiąże ich konkretne problemy.

Studia przypadków są prawdopodobnie jednym z najważniejszych typów filmów, jakie powinny znaleźć się w Twoim planie marketingowym. Wielu potencjalnych kontrahentów B2B szuka referencji klientów zanim nawiążą z Tobą kontakt.

Wartościowe historie kupujących są zawsze w zasięgu ręki, gdyż w dobie smartfonów ich realizacja jest łatwa. Takie klipy tchnąć będą świeżością i autentyzmem.

Filmy z wywiadami

J. Kalisz, Prezes Fibrain | Wyzwania firm rodzinnych (klient – Deloitte Polska)

Budowanie świadomości marki, ponowne wykorzystanie treści na różnych kanałach (blog, YouTube, media społecznościowe itp.) oraz przyciąganie potencjalnych klientów interesujących się branżą.

Filmowe wywiady to świetny sposób na przyciągnięcie odbiorców, którzy interesują się Twoją branżą i wyszukują w sieci nowych wiadomości na jej temat.

W tego rodzaju produkcjach sposób realizacji ma drugorzędne znaczenie. Ważna jest sama rozmowa, która może skupiać się na poradach, trendach, kulturze firmy i innych tematach związanych z misją oraz ideą marki. 

Filmy promocyjne

dr n. med. Michał Rżany – fizjoterapeuta/osteopata

Budowanie świadomości marki, zwiększenie ruchu na blogu lub stronach docelowych dotyczących zasobów oraz generowanie potencjalnych klientów.

Większość firm posiada już zasoby tekstowe do marketingu treści, takie jak przewodniki, które promują produkt lub związane z marką wydarzenie. Jednym z najlepszych sposobów na ich wykorzystanie jest atrakcyjny, oryginalny klip wideo, stworzony w celu zwiększenia oglądalności strony docelowej lub konta w social mediach. Filmy promocyjne sprawdzają się w przypadku dużych wydarzeń i konferencji wirtualnych.

Znajomość typów wideo jest niezbędna w fazie projektowania kampanii i tworzenia treści marketingowych. Użycie odpowiedniego, dobrze dopasowanego do etapu drogi sprzedażowej rodzaju filmu, zwiększa szanse dotarcia do interesującej Cię grupy odbiorców i tworzy możliwość wywołania odpowiedniej konwersji.

Leave a Comment